Jamarstvo Slovenija
Jamarstvo, kot je turistična ponudba osredotočena na turiste z veliko ljubeznijo za proučevanje in poučevanje podzemnih kraških kot so jame in jame, kot tudi nenavadne in redke rastlinske in živalske vrste. Jamarji jamarstvo izdelane načrte, ki temeljijo na merjenju dimenzij in zagotavljajo jamskih kanalov, kot tudi dokumentacijo o morfoloških, hidroloških, geoloških in fizikalne lastnosti. Glede na dejavnost jamarjev do globokih in zapletenih lukenj in posebnih jamarstvo tehnik in usposabljanje jamarsko ekipo, lahko rečemo, da je del jamarske dejavnosti, kot so planinarjenje in se lahko šteje za športne aktivnosti. Za turizem so jame in jame pogosto prilagojena turistom, tako da turisti, če se odločijo za speleološke raziskave ali pa obiščete nekatere jame ali jame, pogosto gredo skupaj z vodniki, ki so usposobljeni za navigacijo jame, ki se turisti ne dobijo izgubljenih ali ogrožena. Znane jame imajo pogosto druge turistične ponudbe, kot so trgovina s spominki, prostor za obrok ali osvežitev.
Slovenija je površine 20 251 km2. Republika Slovenija graniči na sjeveru s Austrijom, sjeverno istočno s Mađarskom, istočno i južno sa Hrvatskom i zapadno s Italijom. Ljubljana je glavni grad Slovenije i nalazi se na rijeci Ljubljanici, malo prije njenog ušća u Savu.
U Sloveniji je 28 vrhova i planina viših od 2.500 m, a najviši je Triglav sa 2.864 m. Alpski svijet sastavljaju tri planinske skupine: Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe i Karavanke.
Također, u Sloveniji, posebno u njenom dinarsko-kraškom dijelu, je oko 6.500 jama od kojih je oko 20-tak uređeno za turistične obilaske. Najpoznatija je Postojnska jama ( duga 19,5 km); najbolje dostupne su Škocjanske jame koje dobile status Zaštičene svjetske baštine pod patronatom UNESCO-a.
Uz rub zapadne Panonske nizine izviru mnogi prirodni izvori i rijeke te su brojne termalne i mineralne vode. Od šesnaest izvora su uređena odmarališta i terme, a najpoznatije su Terme Čatež.
Slovenija se dijeli na regije: Dolenjska i Bela Krajina, Gorenjska, Ljubljana i okolica, Primorsko Kraska i Notarnje Kraska, Prekmurje i Štajerska.
Dolenjska i Bela Krajina su najvećim dijelom šumovita područija.