Jadranje Crna Gora
Je bila uporabljena jadranje ali umetnost jadrnice skozi zgodovino za turizem, trgovino in bojevanja. Danes, jadranje ni pomemben ekonomski namen kot prej, saj je veter-vetra nadomesti motorjev, vendar so ohranili skozi šport, turizem in ribištvo. Jadranje je olimpijski šport in s tem promocijo turizma. Jadranje samo po sebi zapleteno in zahteva določeno fizično moč, da posadka lahko upravljali jadrnico, in da se uprejo močan veter. Danes obstaja več vrst čolna, poleg standardnih ladjo, so tako imenovani krovu ladje, ki so bolj osredotočeni na potrebe turizma in služijo kot dodatno vsebino za rekreacijo. Takšne čolni lahko upravlja ena oseba, poleg uživanja na valovih in na obisku obalno lepoto nima drugo uporabo.
Crna Gora s jedne strane izlazi na jadransko – mediteranski geografski prostor, a s druge strane, preko Panonskog bazena, povezuje se sa Srednjom Evropom. Prostor Crne Gore je pun kontrasta. Tako se na prostoru manjem od 200 km zračne linije izdvajaju tri regije: primorska regija (Crnogorsko primorje), regija srednje Crne Gore i planinsko-dolinska regija.
Crna Gora je prostorno mala, ali po prirodnim komparativnim prednostima te bogatstvu kulturno – historijskih znamenitosti predstavlja jednu od najljepših receptivnih turističkih destinacija. Na Crnogorskom primorju nalaze se brojne pjeskovite i šljunčane plaže. Crnogorsko primorje spada u grupu najtoplijih i najsunačanijih turističkih regija Europe.
Iako se ubraja u grupu mediteranskih zemalja, Crna Gora predstavlja i tipično planinsko područje. Prostori iznad 1000 metara nadmorske visine zauzimaju čak 60,5% prostora. Crnogorski planinski vijenac koji se preostire od Maglica, Volujka i Bioca na zapadu, pa do Prokletija na istoku, ispresijecan veličanstvenim kanjonima Pive, Komarnice, Susice, Tare i Morace, okićen sa preko 35 živopisnih jezera predstavlja jednu od najatraktivnijih i ekološki najočuvanijih planinskih regija Europe.
Stari grad Kotor i kanjon Tare su izuzetne vrijednosti i pod zaštitom UNESCO-a...